– 2025 – styczeń

W dniu 9 stycznia 2025, w ramach przedmiotu Rynki Finansowe, odbyło się spotkanie tematyczne z panem Robertem Kałużą – założycielem, CEO Billon Group Ltd, pt. „Papierowy blockchain”.

Uczestnikami spotkania byli zarówno studenci kierunku Logistyka Ekonomiczna, którzy byli głównym odbiorcą prezentowanych treści, jak i studenci kierunku Zarządzania.

Zajęcia z Panem R. Kałużą miały formę merytorycznego wykładu powiązanego z dyskusją oraz krótkiego warsztatu. Przybliżył on słuchaczom konstrukcję, funkcjonowanie i rodzaje blockchainów. Zwrócił też szczególną uwagę na ich zalety, m.in. transparentność, decentralizację oraz bezpieczeństwo. Co ciekawe, blockchain, który kojarzy nam się głównie z kryptowalutami, ma dużo szersze zastosowanie w biznesie.  Wykorzystywany jest w firmach do obsługi różnych transakcji, np. do przesyłu dokumentów, czy tworzenia tzw. smart contracts, czyli inteligentnych umów. Podczas spotkania studenci mieli też możliwość zapoznania się z ideą i zastosowaniem stablecoina, czyli tokena płatniczego, którego wartość jest trwale powiązana z wartością określonego aktywa.

Podczas krótkiego warsztatu, studenci „stali się blokami” w papierowym łańcuchu blockchain, w którym dokonywane były transakcje finansowe. Pozwoliło to na empiryczne zobrazowanie, jak tworzy się blockchain i na czym polegają kolejne transakcje (blocks) w nim zawarte. Zostało to porównane z klasyczną transakcją finansową, która ma miejsce, gdy dokonujemy zakupu w Internecie za pomocą karty płatniczej (również w formie aktywnego ćwiczenia).

To niezwykle wartościowe spotkanie dostarczyło studentom pogłębionej wiedzy na temat innowacyjnej technologii blockchain, jej zastosowań oraz potencjału w różnych branżach. Tym samym, uatrakcyjniło sferę dydaktyczną przedmiotu Rynki Finansowe.

Dziękujemy Panu Robertowi Kałuży za przyjęcie zaproszenia i poprowadzenie zajęć dla studentów naszego Wydziału. Życzymy dalszych sukcesów zawodowych!

dr Anna Owczarczyk
Instytut Organizacji i Zarządzania

W dniu 8.01.2025 r. na Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania odbyło się pierwsze w roku akademickim 2024/2025 spotkanie z praktyką zorganizowane przez Instytut Organizacji i Zarządzania.

Spotkanie otworzył Dziekan Wydziału Pan płk. dr hab. Bartosz KOZICKI, prof. WAT. Następnie głos zabrała Dyrektor Instytutu Organizacji i Zarządzania Pani dr Marta MISZCZAK.

Kolejno występowali eksperci zaproszeni do udziału w spotkaniu:

  • Michał Stanek, Prezes Zarządu Q Value, ekspert w dziedzinie zarządzania inwestycjami. Przedstawił problematykę: Świat zarządzania finansami w 2025 roku. Jak prezydentura Donalda Trumpa oraz wojna handlowa pomiędzy USA i Chinami mogą wpłynąć na zarządzanie na rynkach finansowych?
  • dr Maciej Sikorski, praktyk w obszarze marketingu i PR, pełniący funkcję Dyrektora Marketingu i PR. Podjął temat: Nowoczesne formy komunikacji marketingowej.
  • Wiesława Dróżdż, była rzecznik prasowa Ministerstwa Finansów, prezes Centrum Likwidacji Barier Biznesowych. Pozwoliła spojrzeć na: Współczesne zarządzanie poprzez komunikację z elementami coachingu.
  • Marek Dukaczewski, absolwent WAT, były zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, przy kancelarii Prezydenta RP. Przedstawił problematykę: Cyberbezpieczeństwo istotnym elementem zarządzania i logistyki.
  • Jan Wtulich, płk w stanie spoczynku, logistyk. Po zakończeniu służby wojskowej przeszedł w obszar podatków i rachunkowości. Ekonomista, biegły w zakresie rachunkowości i prawa podatkowego. Dyrektor kształcenia ustawicznego CEDOZ. Jest przykładem, że po zakończeniu służby wojskowej można nadal aktywnie pracować. Zaprezentował: Współczesne spojrzenie na świat podatków.

W spotkaniu wzięli aktywny udział studenci WLO, kadra dydaktyczna oraz administracyjna. Spotkanie było okazją do szerszego spojrzenia na wiedzę, praktykę a także potrzeby wprowadzania zmian.

Organizatorkami seminarium były Pani dr hab. Iwona Przychocka oraz Pani dr Monika Szczerbak.

KONTAKT

Instytut Organizacji i Zarządzania
Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania
Wojskowa Akademia Techniczna
gen. Sylwestra Kaliskiego 2B
00-908 Warszawa 49


Sekretariat Instytutu
(bud. 135 pok. 4.20):

Jadwiga Skulska
tel. +48 261 839 524

Back to top