Strona główna » Aktualności » Konferencja „Nowe wyzwania geostrategiczne” już za nami

Konferencja „Nowe wyzwania geostrategiczne” już za nami

Wizja przyszłego pola walki, kierunki rozwoju konfliktów na współczesnym teatrze działań wojennych, perspektywy rozwoju współczesnego pola walki czy sojusze polityczno-wojskowe jako gwarancja bezpieczeństwa regionalnego czy globalnego, to tylko kilka wybranych tematów, które poruszono podczas VI Krajowej Konferencji Naukowo-Przemysłowej z cyklu Przedsiębiorstwa przyszłości polskiego przemysłu obronnego, która odbyła się 3 czerwca 2022r.

Organizatorami konferencji był Wydział Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej oraz Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej.

Konferencję rozpoczął zdalny panel dyskusyjnym nt. dynamicznie rozwijających się zagrożeń militarnych, w którym uczestniczyli z Attaché Obrony RP w Państwie Izrael – płk Andrzej Stanek, Attaché Obrony RP w Arabii Saudyjskiej płk dr Artur Rochnowski oraz dr Zdzisław Rapacki, były Ambasador RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie, Przewodniczący Konferencji Rozbrojeniowej.

Dyskusja stanowiła wprowadzenie do paneli, w których uczestnicy I edycji studiów Master of Business Administration Defense&Security prezentowali swoje prace końcowe. Tematyka wystąpień obejmowała, między innymi, przeobrażenia systemowe przemysłu obronnego, potrzeby technologiczne sił zbrojnych czy konkurencyjność przedsiębiorstw zbrojeniowych.

Tradycyjnie konferencja łączyła wymiar naukowy i praktyczny, umożliwiając wymianę doświadczeń środowisk akademickich oraz biznesowych, prezentując kierunki rozwoju sektora obronnego w Polsce i na świecie.